دانشگاه کردستان اداره روابط بین‌الملل

گزارش اولین نشست مجازی مراکز آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان دانشگاه‌های سراسر کشور

با توجه به شرایط کنونی و ضرورت بازنگری در ضوابط، مقررات، الگوها و شیوه‌های رایج آموزش در حوزه زبان‌آموزان و دانشجویان بین‌المللی جهت تحصیل در دانشگا‌ه‌های ایران، اداره کل دانشجویان بین‌المللی به عنوان متولی مراکز آموزش زبان فارسی در راستای بازنگری در شیوه‌های آموزش در دوران پساکرونا نشستی در خصوص چگونگی آغاز و توسعه آموزش زبان فارسی به شیوه مجازی (از راه دور) و نیز نحوه برگزاری آزمون سامفا را در قالب وبیناری تحت عنوان “آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان در دوران پساکرونا با بهره‌گیری از شیوه‌های نوین آموزش الکترونیک” در مورخ 1399/04/09 از ساعت 9 الی  12 صبح برگزار نمودند.

در این نشست آقای دکتر مجتبی صدیقی، رئیس سازمان امور دانشجویان و آقای دکتر عبدالحمید علیزاده، مدیرکل امور دانشجویان بین‌الملل این سازمان، آقای دکتر باقری، معاون دفتر گسترش زبان فارسی مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم، دکتر مقدم زاده، مدیر کل دفتر آزمون‌سازی سازمان سنجش آموزش کشور و روسای مراکز آموزش زبان فارسی دانشگاه‌ها در این وبینار حضور داشتند.

در ابتدای جلسه جناب آقای دکتر صدیقی، رئیس سازمان امور دانشجویان نقاط قوت و ضعف آموزش مجازی را بیان نمودند و پس از بیان راهکارهایی، به همه مراکز توصیه فرمودند تا بسترهای لازم برای این آموزش را در دانشگاه‌ها تقویت نمایند.

آقای دکتر بهادر باقری، معاون دفتر گسترش زبان فارسی مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم نیز بر ضرورت این آموزش تاکید داشتند و به همه مراکز توصیه فرمودند تا در شرایط کنونی و چه بسا آینده از اهمیت این آموزش غافل نمانده و زمینه ارتقای بسترهای آن را میسر سازیم.

آقای دکتر مقدم‌زاده، مدیر کل دفتر آزمون‌سازی سازمان سنجش آموزش کشور نیز از مشکلاتی که در برگزاری آزمون سامفا وجود دارد مباحث زیادی را به میان آوردند و موضوعات مهمی را بیان فرمودند و خواستار پیشنهاداتی از سوی مراکز و مسئولین ذیربط برای برگزاری بهتر این آزمون شدند.

آقای دکتر علیزاده، مدیرکل امور دانشجویان بین‌الملل سازمان امور دانشجویان که ریاست  جلسه را بعهده داشتند بر ارتقای آموزش مجازی تاکید نمودند و مراکزی که در این زمینه فعالیت‌های زیادی داشتند (از جمله مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه کردستان) را معرفی نمودند.

مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه کردستان به عنوان مرکزی که فعالیت‌های چشمگیری را در این مدت ایفا نموده بود به عنوان مرکزی فعال، زمان مناسبی جهت ارائه گزارش به آن اختصاص داده شد. در این نشست یحیی اسعدی رئیس این مرکز با اشاره به نقاط ضعف (محدودیت در استفاده از تلگرام و فیس بوک به دلیل اعمال فیلترینگ، ترافیک سامانه آموزش مجازی، محدودیت آپلود در واتساپ و …) و قوت آموزش مجازی و همچنین گزارش دوره‌های موفق برگزار شده، اشاره نمود و بیان کرد که این آموزش برای زبان آموزان دانشگاه کردستان بسیار سودمند بوده است و رضایت حداکثری زبان آموزان را با توجه به نظرسنجی‌هایی که انجام شده در برداشته است. اسعدی همچنان از قابلیت‌های این مرکز برای پذیرش زبان آموزان سایر دانشگاه‌ها که امکان آموزش مجازی را ندارند خبر داد و خاطر نشان کرد که این مرکز در آینده نزدیک به عنوان یکی از فعال‌ترین مراکز در سطح کشور درآید.

لازم به یادآوری ست که این مرکز از سال 1396 فعالیت‌های آموزشی خود را در چهارچوب کلاس‌های حضوری شروع نموده  از اسفند ماه 1398 تاکنون کلاس‌های مجازی متعددی را در تمام سطوح برگزار کرده است. از دیگر فعالیت‌های آن میزبانی موفق چهار دوره برگزاری آزمون سنجش استانداردهای مهارت‌های زبان فارسی بوده است.

© Copyright 2019 University of Kurdistan - All rights reserved